piątek, 10 kwietnia 2009

2005 - Wspomnienie z Irlandii - GlendaloughGlendalough (irl. Gleann Dá Loch, dosł. Dolina dwóch jezior) - dolina położona w górach Wicklow, (Irlandia). Także historyczna osada i średniowieczny klasztor o tej samej nazwie.
Kevin (irl. Caoimhín, pol. dobrze urodzony), potomek jednej z panujących rodzin w prowincji Leinster, uczył się pod nadzorem trzech duchownych. Wraz z grupą mnichów do Glendalough założył klasztor. Przez kolejnych sześć wieków klasztor kwitł, stając się celem pielgrzymek.
Wieża (ang. round tower)- typowa dla irlandzkiej architektury średniowiecznej, kamienna okrągła wieża. Wysoka na 32 metry z wejściem na wysokości 3,6 metra od ziemi. Wewnątrz wieży znajdowało się sześć drewnianych pięter, połączonych systemem drabin. Na szczycie znajdują się cztery okna skierowane na cztery strony świata. Pełniła funkcję orientacyjną, dla podróżników, służyła także jako magazyn, a w razie ataków pełniła funkcję refugium.
Kościół św. Kevina oraz "kuchnia" - kamienny kościół z kamiennym dachem, posiadający jedynie nawę. Wejście znajduje się od strony zachodniej. Zachodnia część kościoła posiada niewielką okrągłą wieżę, posiadającą cztery małe otwory okienne.
Katedra - największy z budynków Glendalough, budowana kilkufazowo. Łuk między nawą a prezbiterium, podobnie jak i okno w części wschodniej były zdobione, jednak wiele elementów nie zachowało się do dnia dzisiejszego. W ścianie, pod południowym oknem znajdowało się wgłębienie - szafka do przetrzymywania przyborów do sprawowania obrzędów. (źródło: wikipedia)

Brak komentarzy: